Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Mon., Jul. 28
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
62°F
Related Stories

OFA Wrestlers place well at Essex Juction

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

All 10 OFA wrestlers entered scored at least one win as the Blue Devils posted a very commendable fifth place finish at the 35-team Essex Junction Invitational Tournament in Vermont over the weekend.

Led by Cordell David’s 2-1 second place at 2-1 in the 99-pound class and Tanner LaPiene’s 4-1 third place finish at 113 OFA scored 116 points in the two-day event.

Coach Bill Mitchell’s Devils placed behind Marshwood High School of Maine 273, Beekmantown of Section 7 180, Massabiesic High School of Maine 159 and Albany Academy 147.5.

Cordell David recorded a major decision over William Van Guilder of Whitehall-Fort Ann and an 8-3 decision over Conner Lapointe of Marshwood, Maine before losing to Danny Buteau Oak Hill 5-3 in his final match.

LaPiene opened with a pin over Eric Manning of Otter Valley Union of Vermont and a major decision over Trevor Haskins of Mount Mansfield Union of Vermont and recorded two wins after losing to Brad Beaulieu of Marshwood, Maine 6-0.

His closing wins came by injury default over Eathan Reardon of Vergennes Union of Vermont and 7-0 over Anthony Cartee of Beekmantown

Rounding out OFA’s wrestlers in the tournament were Zach Roberts who went 1-2 at 106, Brody Sheppard who went 3-2 to place fourth at 120, Josh Wangler who went 3-2 at 132, Adam Rickett who went 2-2 at 138, Glynn Breen who went 1-2 at 145, Bailey Phelps who went 4-2 taking fourth at 152, Cody Allen David who went 4-2 for fourth place at 160 and Alex Cole who went 1-2 at 170.

————————————————-

OFA RESUTS AT ESSEX JUNCTION

Cordell David (2-1 99) Cordell David (O) won by major decision over William Van Guilder (W-FA) 11-0. Cordell David (O) won by decision over Conner Lapointe (M) 8-3. Danny Buteau (OH) won by decision over Cordell David (O) 5-3.

Zach Roberts (1-2 106) Team Points: 0.0 106: Zach Roberts (O) won by pin over Tyler Martel (W-FA) 3:49. Christian Jensen (BR) won by pin over Zach Roberts (O) 0:00. Jude Rorke (MG H.S, MASS) won by decision over Zach Roberts (O) 7-2.

Tanner LaPiene (4-1 113) Tanner LaPiene (O) won by pin over Eric Manning (OVU H.S, Vermont) 2:18.

Tanner LaPiene (O) won by major decision over Trevor Haskins (MMU H.S, Vermont) 13-0. Brad Beaulieu (M Maine) won by decision over Tanner LaPiene (O) 6-0. Tanner LaPiene (O) won by injury default over Eathan Reardon (VUH.S , Vermont) 0:00. Tanner LaPiene (O) won by decision over Anthony Cartee (BT) 7-0.

Brody Sheppard (3-2 120) Brody Sheppard (O) won by pin over George Berry (MAH.S, Maine) 4:35. Brody Sheppard (O) won by pin over Quinn Kimball (MRU H.S, Vermont) 5:25. Ben Bliss (MMU H.S, Vermont) won by pin over Brody Sheppard (O) 2:55. Brody Sheppard (O) won by decision over Tyson Cram (OVU H.S, Vermont) 14-11. Josh Marks (M Maine) won by decision over Brody Sheppard (O) 11-6.

Josh Wangler (3-2 126) Josh Wangler (O) won by pin over Joe Palmer (OVU H.S, Vermont) 3:53. Eric Glidden (M Maine) won by major decision over Josh Wangler (O) 12-0. Josh Wangler (O) won by decision over Caleb Bush (W-FA) 11-7. Josh Wangler (O) won by decision over Dawson Kerr (Canton H.S, NY) 8-2. Jeremy Jarvis (Essex H.S, Vermont) won by decision over Josh Wangler (O) 4-3.

Adam Rickett (2-2 138) Emory Hudson (MAH.S, Maine) won by pin over Adam Rickett (O) 3:28. Adam Rickett (O) won by pin over Marco Minuto (AA) 1:37. Adam Rickett (O) won by pin over Quintin Lacey (BT) 2:23. Eathan Bacon (BT) won by pin over Adam Rickett (O) 2:23.

Glynn Breen (1-2 145) Zac Richard (MassH.S, Maine) won by pin over Glynn Breen (O) 2:21. Glynn Breen (O) won by pin over Christian Bryan (RU H.S Vermont) 2:28. C.J Lillie (MG H.S ,MASS) won by pin over Glynn Breen (O) 3:12.

Bailey Phelps (4-2 152) Bailey Phelps (O) won by pin over Ryan Love (FHU H.S, Vermont) 1:38. Robert Hetherman (MAH.S, Maine) won by pin over Bailey Phelps (O) 3:48. Bailey Phelps (O) won by injury default over Kyle Cooke (SU H.S, Vermont) 3:57. Bailey Phelps (O) won by major decision over Conner Gobielle (CVU H.S, Vermont) 10-2.Bailey Phelps (O) won by pin over Brandon Cousino (VUH.S, Vermont) 2:23. Robert Hetherman (MAH.S, Maine) won by decision over Bailey Phelps (O) 4-0.

Cody-Allen David (4-2 160) Cody-Allen David (O) won by pin over Josh Johnson (MA Union H.S, Vermont) 0:50.Jackson Howarth (M Maine) won by major decision over Cody-Allen David (O) 16-2. Cody-Allen David (O) won by pin over Jerry Branch (Colchester H.S, Vermont) 4:22. Cody-Allen David (O) won by decision over John Hetherman (MAH.S, Maine) 6-4. Cody-Allen David (O) won by pin over David O`Brien (MG H.S, MASS) 4:50. Jacob Gregory (W-FA) won by decision over Cody-Allen David (O) 7-4.

Alex Cole (1-2 170) - Alex Cole (O) won by decision over Charles Whittemore (Rutland H.S, Vermont) 10-5. Grant Poston (CV H.S, Vermont) won by pin over Alex Cole (O) 1:12. Justin Fischer (MMU H.S, Vermont) won by decision over Alex Cole (O) 12-6.

Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Thursday 's Covers
Frontpage
Sports cover
Our Community cover