Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Wed., Aug. 27
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
68°F
Related Stories

Sports schedules, statistics

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules

@zAgateSubhead:The NAC



BOYS HOCKEY

Friday: OFA at N-N 7 p.m., Potsdam at Islanders 7:30 p.m. (Clayton).

Saturday: Salmon River at Canton 12:30 p.m., Tupper Lake at SLC 1 p.m., Potsdam at FA 1 p.m.

Monday: Salmon River at Tupper Lake 6:30 p.m., FA at OFA 6:30 p.m.

Wednesday: Northwood Prep at Tupper Lake 6:30 p.m., Islanders at OFA 6:30 p.m., Massena at Salmon River 6:30 p.m., Canton at N-N 7 p[.m., NCCS at FA 7 p.m., SLC at Potsdam 8 p.m.

————

GIRLS HOCKEY

Friday: Salmon River at Potsdam 4:30 p.m., Beekmantown at Massena 6:15 p.m., Canton at Alexandria 6:30 p.m.

Saturday: Skaneateles at SLC 11 a.m., Ithaca at Potsdam 1 p.m.

Monday: SLC at Salmon River 5 p.m.

————-

BOYS BASKETBALL

(all games 7 p.m. unless noted)

Friday: SRF at C-P 4:30 p.m., Morristown at P-H 5:30 p.m., Tupper Lake at N-N 6:30 p.m., B-M at M-W, Chateaugay at SLC.

Saturday: Gouverneur at Indian River 1:30 p.m., C-F at Harrisville.

Monday: B-M at FA.

Tuesday: Hammond at E-K 6 p.m., Canton at FA, Gouverneur at Massena, Potsdam at OFA, Morristown at Heuvelton, H-D at Lisbon, M-W at SRF, C-P at P-H, Harrisville at C-F, Salmon River at Chateaugay.

Wednesday: SLC at B-M.

————

GIRLS BASKETBALL

(all games 7 p.m. unless noted)

Friday: Chateaugay at Peru 4 p.m., Tupper Lake at N-N 5 p.m., OFA at Potsdam, FA at Canton, Lisbon at H-D, C-P at SRF.

Saturday: M-W at Gouverneur 12:30 p.m.

Monday: E-K at Hammond, SRF at M-W, Chateaugay vs. Heuvelton (at PCS), H-D at Canton.

Tuesday: Tupper Lake at Canton 5:30 p.m., C-P at P-H 5:30 p.m., SRF at Salmon River 6:15 p.m.

———

WRESTLING

(all meets 6 p.m. unless noted)

Wednesday: Canton at FA, C-F at Massena, OFA at Gouverneur.

———-

INDOOR TRACK

Friday: Meet at SLU 6 p.m.





SECTION 10 PLAYOFFS

Girls Hockey

Wednesday: Semi-finals - tbd.

Saturday (Feb. 2): Championship Game at home of highest seed.

Feb. 8-9: League Championships at Canton Pavilion





@zAgateSubhead:The COLLEGES



CLARKSON UNIVERSITY

Men’s Basketball

Tuesday: At SLU 8 p.m.

———-

Women’s Basketball

Tuesday: At SLU 6 p.m.

———-

Men’s Hockey

Friday: At Harvard 7 p.m.

Saturday: At Dartmouth 7 p.m.

————

Women’s Hockey

Friday: Home vs. Harvard 7 p.m.

Saturday: Home vs. Dartmouth 4 p.m.

———-

SUNY POTSDAM

Men’s Basketball

Friday: At Fredonia 8 p.m.

Saturday: At SUNY Buffalo 4 p.m.

———-

Women’s Basketball

Friday: At Fredonia 6 p.m.

Saturday: At SUNY Buffalo 2 p.m.

———-

Men’s Hockey

(home games at Massena Arena)

Friday: At Plattsburgh 7 p.m.

———-

Women’s Hockey

(home games at Cheel Arena)

Saturday: Home vs. Neumann 7 p.m.

Sunday: Home vs. Neumann 2 p.m.

———-

ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Men’s Basketball

Friday: At Union 8 p.m.

Saturday: At Rensselaer 4 p.m.

Tuesday: Home vs. Clarkson 8 p.m.

————

Women’s Basketball

Friday: At Union 6 p.m.

Saturday: At Renssalear 2 p.m.

Tuesday: Home vs. SLU 6 p.m.

———-

Men’s Hockey

Friday: At Dartmouth 7 p.m.

Saturday: At Harvard 7 p.m.

————-

Women’s Hockey

Friday: Home vs. Dartmouth 7 p.m.

Saturday: Home vs. Harvard 4 p.m.

———-

SUNY CANTON

Men’s Basketball

Saturday: At Maine-Fort Kent 2 p.m.

Sunday: At Maine-Presque Isle 2 p.m.

———-

Women’s Basketball

Saturday: At Maine-Fort Kent noon.

Sunday: At Maine—Presque Isle noon.

———-

Men’s Hockey

Friday: Home vs. Lebanon Valley 7 p.m.

Saturday: Home vs. Lebanon Valley 2 p.m.

———-

Women’s Hockey

Friday: At Catamount Challenge - vs. UofBuffalo (club) 1:15 p.m.

Saturday: At Catamount Challenge - vs. Uof Colorado 10 p.m.

Sunday:A t Catamount Challenge - vs. UVM (club)3:30 p.m.





@zAgateSubhead:Local Boxscores



@zAgateSubhead:High school boys basketball

NONLEAGUE

Potsdam 81, Norwood-Norfolk 28

Norwood-Norfolk: Devine 1-1 3, Sawyer 3-0 7, Rust 4-3 11, Martens 1-0 2, St. Andress 0-3 3, Fisher 1-0 2. Totals 10-7 28.

Potsdam: Bigwarfe 8-0 17, Mitchell 3-0 6, Clark 3-5 11, Coleman 7-0 14, Vaccaro 1-2 5, Bryant 2-4 9 , Pitts 3-1 7, Stone 2-2 8, Stephenson 1-1 3, Hobbs 1-0 2. Totals 30-16 81.

N-Norfolk 5 7 7 9 — 28

Potsdam 22 20 19 20 — 81

3-point goals: Norwood-Norfolk 1 (Sawyer); Potsdam 5 (Stone 2, Bigwarfe, Vaccaro, Bryant).

Records: Norwood-Norfolk (1-14); Potsdam (9-4).



@zAgateSubhead:High school girls basketball

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Clifton-Fine 45, Harrisville 33

C-F: H. Hitchman 5-3 15, A. Hitchman 2-0 4, Dolan 2-0 4, Pomerville 5-1 11, Ker 1-2 4, Skeldon 3-3 9. Totals 18-9 45.

Harrisville: Baker 1-0 3, Coloney 8-0 17, Swanston 2-0 5, Pierce 3-0 6, Matott 1-0 2. Totals 15-0 33.

Clifton-Fine 13 9 9 14 — 45

Harrisville 2 4 10 17 — 33

3-point goals: C-F 2 (H. Nitcheman 2), Harrisville 3 (Coloney, Swanson, Baker).

Records: Clifton-Fine (10-3, 7-3); Harrisville (7-7, 6-5).



Heuvelton 52, Morristown 16

Heuvelton: R. Thornhill 2-0 5, A. Basford 1-0 2, L. Tallman 2-0 4, H. Thornhill 1-1 3, M. St. Pierre 3-2 8, O. St. Pierre 2-2 6, A. Piercey 1-0 3, Weidner 5-3 13, M. Richardson 2-0 4, K. Piercey 1-0 2, Breault 1-0 2, Carmany, Simmons, Totals 21-8 52.

Morristown: Tulley 5-0 10, Holmes 2-0 4, Green 1-0 2, Bertrand, Roberts, Baldwin, Barse, Totals 8-0 16.

Heuvelton 14 10 18 10 — 52

Morristown 4 6 4 2 — 16

3-point goals: Heuvelton 2 (R. Thornhill, A. Piercey).

Records: Heuvelton (11-3, 9-2); Morristown (0-13, 0-11).



Massena 52, Gouverneur 36

Massena: Premo 4-0 10, Curran 1-0 3, Thompson 1-1 3, Manley 4-2 10, Young 1-0 2, Jacobs 8-3 24, Totals 19-6 52.

Gouverneur: Bullock 3-0 6, Bulsiewicz 2-1 6, Rotundo 1-0 2, Way 1-2 4, Carbone 0-1 1, Knowlton 4-1 11, Robert 1-1 3, McCormick 1-0 3, Totals 13-6 36.

Massena 17 13 9 13 — 52

Gouverneur 3 8 17 8 — 36

3-point goals: Massena 8 (Jacobs 5, Premo 2, Curran); Gouverneur 4 (Knowlton 2, Bulsiewics, McCormick).

Records: Massena (10-6, 7-3); Gouverneur (2-12, 0-10).



Chateauagy 39, St. Lawrence 22

St. Lawrence: Thayer 6-0 12, Vatter 3-0 7, Richards 1-1 3, Savage, Grow, Rufa, Kesner, Taylor. Totals 10-1 22.

Chataeugay: A. Beach 1-0 2, H. Cook 4-0 8, Boyea 6-0 15, Fleury 3-0 6, Miller 1-2 4, Barnes 2-0 4, K. Beach, Charland. Totals 17-2 39.

St. Lawrence 6 5 7 4 — 22

Chateaugay 11 8 11 9 — 39

3-point goals: SLC 1 (Thayer); Chateaugay 3 (Boyea 3).

Records: St. Lawrence (8-8); Chateaugay (11-1, 8-0).

Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Tuesday 's Covers